• Home
  • UYGULAMALI OYUN TERAPİSİ

UYGULAMALI OYUN TERAPİSİ

9 Şubat 2019 admin 0 Comments

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların gereksinimlerini ifade etmelerine yoğunlaşan özel işleve oyun terapisi denir.

Oyun terapisi, travmatik tecrübeler geçiren çocukların duygularına erişmeyi sağlar. Bunlara nasıl gayret edeceklerini öğretir. En çok uygulanan teknik rol oyunlarıdır. 6 yaşından büyük çocuklarda konuşma da yapılır.

 

Oyun Terapisi Eğitimi Program Emeli

Oyun Terapisi Eğitimi Sertifika Programı Çocuklar oynamayı hoşlanırlar. Çocuklar duygularını büyükler gibi anlamlandıramadıkları gibi, duyguları hakkında büyükler gibi de konuşamazlar. Bu surattan büyüklerle yapılan terapi biçimi çocuklara uymaz. Oyun çocuklar için terapi anlamında kullanıldığında çocuk yaşadıklarını ve duygularını ifade etme civarı bulur. Oyun Terapisi Sertifika Programının emeli, katılımcıya teorik bilgi ve maharet kazandırmanın yanı gizeme terapötik taşıt olarak oyun terapisi usullerini kullanabilme ile alakalı maharet kazanabilmektir.

Neden çocuklara oyun terapisi?

Çocuklar oynamayı hoşlanırlar. Çocuklar duygularını büyükler gibi anlamlandıramadıkları gibi, duyguları hakkında büyükler gibi de konuşamazlar. Bu surattan büyüklerle yapılan terapi biçimi çocuklara uymaz. Oyun çocuklar için terapi anlamında kullanıldığında çocuk yaşadıklarını ve duygularını ifade etme civarı bulur. Çocuklar oyun sırasında yaşadıklarının bir parçası olarak tutumlarını etkileyen agresifliklerini, fobilerini, yeislerini, hayal kırıklıklarını yine yaratırlar. Oyun terapisinin avantajı, çocukların gelişimlerine uygun terapisel oyunu oluşturabilmelerindendir. Terapist ile çocuğun kurduğu terapisel ilişki ise, çocukların yaşadıkları stresli yoğun duygusal deneyimi yansıtan oyunu yarattıklarında kendilerini tehlikesiz sezmelerini sağlayan olan en ehemmiyetli unsurdur.

 

Oyun terapisinin dayanakçı olacağı psikolojik problemlerden kimileri neler olabilir?

PTSD Post Travmatic Stress Disorder: Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Anxiety: Anksiyete/Kaygı

Dikkat noksanlığı ve hiperaktivite fazla hareketlilik bozukluğu

Impulsiveness: Impulsivite/güdüsellik

Okuma bozuklukları

Sosyal içe kapanıklık

Güven noksanlığı/bunalım

Nedeni anlaşılamayan baş ve karin sızıları

Boşanma sonrası uyarlama meseleleri

 

Oyun Terapisi Uygulayıcı Eğitimi Süresi ve Biçimi

Oyun Terapisi Uygulayıcı Eğitimi Sertifika Programı, internet civarında uzaktan eğitim usulüyle verilmektedir.

Eğitim Süresi: 30 Gün / Toplam 100 Ders Saati

Eğitim Biçimi: Uzaktan Eğitim Sistemi İle İnternet Üzerinden Video Ders  A-Senkron

İmtihan: Eğitimin Görüleceği Uzaktan Eğitim Sistemi Üzerinden Videolu Derslerin 70% Bitirilmek Koşulu İle Uzaktan Eğitim Sistemi Üzerinden Online Olarak gerçekleştirilir.

 

ÜRÜNÜ SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ…